Eryaman Yoga - Yoga Eryaman - Halas Yaşam

Eryaman Yoga - Yoga Eryaman - Halas Yaşam

Eryaman Yoga - Yoga Eryaman - Halas Yaşam

Yoga Hakkında

Yoga Sanskritçe “Yuj” kelime kökünden türemiştir. Kelime anlamı “birlik, bütünleşme” demektir. Ruh, beden ve zihin bütünlüğünü anlatır. Yoga, bedeni, zihni, ruhu eğiten ve kişinin kendini tanımasını sağlayan en eski kişisel gelişim yöntemlerinden biridir. Yoga bir din ya da bilim değildir. Yoga soyut ve somut olanın birleştiren bir yaşam felsefesidir. Yoga’ nın en büyük amacı, kişinin kendisiyle ve var olan her şey ile derin bir birliktelik ve şefkat duygusu oluşturmaktır.

Eryaman Yoga

Yoga’ nın fiziksel ve zihinsel birçok faydası bulunmaktadır. Esnekliği, gücü ve dengeyi geliştirmeye yardımcı olurken bununla birlikte doğru postürü de teşvik eder. Kan dolaşımını düzenler ve bağışıklık sisteminin sağlıklı kalmasına olanak sağlar. Esneklik, güç ve denge sadece fiziksel olarak gelişmez. Kişinin yoga matında geliştirdiği her hali hayatının diğer alanlarında da değişmeye, dönüşmeye başlar. Fiziksel hareket seviyesinin artması, kontrollü nefes ve farkındalığın birleşimi beynimizin çeşitli işlevlerine yardımcı olmaktadır. Sakinlik, rahatlama, kabul duyguları gelişmektedir. Yoga aynı zamanda zihinsel berraklığı ve duygusal istikrarı da destekler, günlük yaşama dair endişeleri, kaygı ve depresyonu büyük ölçüde azaltabilir.

Ankara Eryaman Yoga

“Yoga, hayale dalmayan bir zihne sahip olma yöntemidir. Yoga, burada ve şimdide olma bilimidir. Yoga, artık geleceğe yönelmemeye hazırsın anlamına gelir. Yoga, artık umut etmemeye ve varoluşun bir adım önüne zıplamaya hazırsın demektir. Yoga, gerçekle olduğu gibi yüzleşmek demektir.”

Osho’ nun yoga ile ilgili bu sözü ile de Yoga’ nın anlatabildiklerimden daha derin ve çok kıymetli bir alan olduğunu vurgulamak isterim. Yoga anlatılmaz sadece deneyimlerseniz anlayabilirsiniz. Sizde Yoga’ nın sunduğu çeşitli faydalardan yararlanmak ve giderek karmaşıklaşan hayatın içinde kendinizle ile baş başa kalmak için bir adım atabilirsiniz.

Ankara'nın En iyi Yoga Merkezi

Çocuk yogası da aynı yetişkin yogasında olduğu gibi, ruh, zihin, beden uyumunu ve bütünlüğünü sağlamak; bedensel, zihinsel ve duygusal olarak sağlıklı ve dengeli olabilmektir. Çocuk yogası, yoga hareketlerinin oyunlarla ve hikayelerle süslendiği; çocuklara eğlenerek öğrenme imkânı sunan bir yoga türüdür. Yoga hareketlerinin yanı sıra, nefes çalışmaları ve dinlenme tekniklerinden oluşur. Çocuk yogası ile birleştirilen eğlenceli nefes teknikleriyle çocuklarımız hızlanmış ve kontrolden çıkmış duygu ve düşünce sistemlerini dengeleyebilir; kaygı, korku, stres, öfke ve gerginlik gibi üzerlerinde negatif etkisi olan duyguları nötr hale getirebilirler. Çocuk yogasının en birincil amaçlarından birisi, kendi bedenlerini tanımalarını sağlamak, bedenleriyle ve kendileriyle barışık olmanın zeminini güçlendirmektir.

Eryaman'ın En İyi Yoga Salonu

Günümüzde çocuklarda en az yetişkinler kadar yoğun strese maruz kalmaktadır. Ve hemen hemen her ortamda bir rekabet, yarış ve kıyas içerisinde oluyorlar. Çocuk yogası diğer disiplinlerden farklı olarak, çocuklara yarışsız, rekabet etmedikleri, birbirleriyle kıyaslanmadıkları güvenli bir ortam sunduğu için çocukların kendilerini rahatça ifade ettikleri ve stresten uzak bir alan yaratmış oluyor. Çocuk yogası, çocukların öz değer ve özgüvenlerini besleyerek, çocuğun kendisiyle ve çevresiyle daha barışık olmasına; iç huzuru bulmasına, dış dünyayla ilişkilerinde daha sosyal ve sağlıklı ilişkiler kurmasına olanak sağlıyor. Kendilerine, çevrelerine, doğaya, hayvanlara şefkatle yaklaşan çocuklar yetiştirmede çocuk yogasının rolü büyüktür.

23 Nis 2024 - 23:05 - Spor