Yerel Seçimler Öncesi Anketlerde Büyük Sürpriz! Ne AKP Ne CHP!

Yerel Seçimler Öncesi Anketlerde Büyük Sürpriz! Ne AKP Ne CHP! Yerel seçim öncesinde yapılan son anket büyük şaşkınlığa neden oldu.

Yerel seçimlerin öncesinde adaylar çalışmalarına hız kazandırırken, vatandaşların hangi siyasi partiyi desteklediği merak edilen konular arasında. HBS Araştırma Şirketi, siyasi partilerin son oy yüzdelerini öğrenmek amacıyla Şubat ayında bir araştırma gerçekleştirdi. Ancak bu kez ne AK Parti ne de CHP öne çıktı. Tüm seçimler gibi 31 Mart seçimleri de Türkiye açısından tarihi önem taşımakta. Her ne kadar gidişatı parlamento seçimlerine göre farklı olsa da siyasi partiler arası geçişlerin daha sık olduğu görülüyor.

Bu süreçte araştırma şirketleri Türkiye'nin nabzını tutmaya devam ediyor. Son çalışma HBS tarafından yürütüldü ve aktarıldı. Bu ay içinde yapılan bir ankette "Bu pazar seçimler yapılsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" sorusunun yanıtı arandı. 2023 seçimlerinde olduğu gibi yine AK Parti birinci sırada yer alırken, onu CHP takip etti. Ancak son ankette dikkat çeken detay kararsız seçmenlerdi. Kararsız seçmenlerin oranı yüzde 10,9 ile AK Parti ve CHP'den sonra en yüksek oran oldu. İşte Şubat seçimlerinde siyasi partilerin oy yüzdeleri;

AK PARTİ: % 32,8
CHP: % 21,6
MHP: % 9,8
DEM: % 8,4
İYİ PARTİ: % 7,2
YENİDEN REFAH: % 3,7
DİĞER: % 3
ZAFER PARTİSİ: % 2,6
KARARSIZIM: % 10.9

23 Şub 2024 - 13:43 - Gündem