İlk Yardım Nedir?

İlk Yardım Nedir? İlk Yardım Nasıl Yapılmalı? İlk Yardımcıda Aranan Özellikler Nelerdir? İlk Yardım Çantası Nedir? İlk Yardım Çantasında Neler Bulundurulmalıdır?

İlk Yardım Nedir?

İlk yardım nedir? Olası herhangi bir kaza anında veya yaşamı tehlikeye sokan anlarda, sağlık ekibinin tıbbi yardım müdahalesinde bulununcaya kadar, yaşam sağlanması veya hayatın daha kötüye gitmesine engel olmak için olay yerinde, tıbbi herhangi bir araç gereç bulunmaksızın mevcut araç ve gereçler ile müdahale edilen ilaçsız bir uygulama yöntemidir.

İlk Yardım Nasıl Yapılmalı?

İlk yardım, ilk yardım eğitimi almış kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Çünkü genel olarak ilk yardım konusunda bilgisi olmayan kişinin müdahalede bulunması faydadan çok zarara yol açabilir. İlk yardım eğitimi almamış fakat hasta bireyin durumunu anlamak isteyen kişiler için temel ilk yardım bilgisi bir hayli önemlidir. Temel ilk yardım basamakları üç adımdan oluşur. Koruma, bildirme ve müdahale olarak sıralanabilir.

Koruma: olası bir tehlike anında öncelikli olarak kişinin kendisini ve daha sonra kaza yerini güvence altına almalıdır. Böyle bir durum için genel olarak, sesli, ışıklı ya da reflektörlü uyarı cihazları kullanılabilir. Bundan sonraki durum için yangın ve patlama gibi bir durumun yaşanmaması için önlemlerin alınması önemlidir. Özellikle araç bulunuyorsa kontağın kapatılması ev ortamındaysa doğalgazın kapatılması gibi duruma dikkat edilmelidir.

Bildirme: ilk yardım müdahalesinde bulunacak olan kişinin öncelikli olarak soğukkanlı olması ve ilk önce sağlık ekiplerine haber vermesi gerekir. Bu doğrultuda öncelikle 112’nin aranması önem arz eder. Sağlık ekiplerinin hızlı bir şekilde kaza yerine ulaşabilmesi için adresin tam detaylı şekilde görevliye bildirilmesi şarttır. Kaza yerinde yaralı ya da zarar görmüş olan kaç kişi mevcut, kişilerin sağlık durumu gibi her konu sağlık görevlisine kısa ve öz şekilde bildirilmelidir. Sağlık görevlisinin bu konu dışında herhangi bir yönlendirmesi bulunuyorsa en iyi şekilde dinlenmeli ve söylenilen her şey yapılmalıdır.

Kurtarma (Müdahale) : koruma ve bildirme konusundan sonra hızlı bir şekilde kurtarma durumuna geçilmesi gerekir. Bu konudaki uygulamaları yapacak olan kişinin yanlış bir müdahale durumunda bulunmaması için soğukkanlı, dikkatli ve hızlı olması oldukça önemlidir.

İlk Yardımcıda Aranan Özellikler Nelerdir?

Genel olarak olayın yaşandığı alanlar kişilerin en telaşlı ve en heyecanlı olduğu alanlardır. Bu nedenle ilk yardımcının sakin ve sabırlı olması çok önemlidir. Böyle bir durumda gerekli sorumluluk alınarak müdahalenin doğru yapılması en önemli unsurdur. Bunun için ilk yardımcıda olması gereken özellikler şu şekildedir;

İnsan vücuduyla ilgili en temel bilgiye sahip olması gerekir,
Öncelikli olarak kendi can güvenliğini koruması önemlidir,
Sakin, pratik ve kendisine güvenci olmalı,
Eldeki olanakları en iyi şekilde değerlendirmeli,
112’yi arayarak olayı anında ve doğru bir şekilde haber vermesi gerekir,
İyi bir iletişim becerisi olmalı
Çevrede bulunan kişileri anında organize edebilmeli ve onların yardımlarından faydalanabilmelidir.

İlk Yardım Çantası Nedir?

İlk yardım https://kareakademi.com.tr/egitim/ilk-yardim-kursu/ Çantası, ilk yardım gereken herhangi olası bir durumda gerekli olabilecek her malzemeyi içerisinde bulunduran bir çantadır. İlk yardım Çantası ev, okul, araba ve iş yeri gibi birçok alanda olası bir kaza anında müdahale etmek için bulundurulması gereken bir Çantadır. Genellikle kaza ve deprem gibi durumlar aniden olan olaylardır. Bu gibi durumlarda ilk yardım Çantası büyük bir öneme sahiptir.

İlk Yardım Çantasında Neler Bulundurulmalıdır?

İlk yardım çantasında bulundurulması gerekenler şu şekildedir;
Sargı bezi,
Gazlı bez,
Pamuk,
Yara bandı,
Makas,
Cımbız,
Ateş ölçer,
Suni solunum maskesi,
Elastik bandaj,
Ağrı kesici ilaç,
Steril eldiven,
El dezenfektanı,
Antiseptik krem ya da merhem
Bu gibi ilk yardım malzemelerinin bulundurulması gerekir. Bu gibi konular hakkında kare Akademiden danışmanlık alabilirsiniz.

01 Ara 2023 - 16:45 - Yaşam