Japon İstihbaratı PKK'yı Terör Listesinden Çıkardı!

Japon İstihbaratı PKK'yı Terör Listesinden Çıkardı! Japonya'nın iç istihbarat servisi olan PSIA, resmi internet sitesinde terör örgütlerinin listesini yayımladı. Kamu Güvenliği İstihbarat Ajansı ( PSIA)'nın bu listeden PKK'yı çıkarması tepki topladı.

Japon İstihbaratı PKK'yı Terör Listesinden Çıkardı!

Japonya'nın iç istihbarat servisi olan PSIA, resmi internet sitesinde terör örgütlerinin listesini yayımladı. Kamu Güvenliği İstihbarat Ajansı ( PSIA)'nın bu listeden PKK'yı çıkarması tepki topladı.

Sputnik'te yer alan habere göre Japon istihbaratının daha önce “uluslararası büyük terör örgütü” olarak nitelendirdiği PKK’yı, bu yıl listeye almadığı belirtildi.

Yayımlanan bu listede El Kaide ve IŞİD gibi terör örgütleri yer alırken PKK'ya listede yer verilmedi. Bu gelişme dünya genelinde gündem olurken büyük tepkileri de beraberinde getirdi.

Japon istihbaratı PSIA’nın web sitesinin bu yıl 17 Ocak’ta kaydedilen online arşivinde, "Dünyadaki büyük terör örgütlerine ve silahlı gruplara genel bir bakış" başlığı altında PKK, "başlıca uluslararası terör örgütleri" kategorisinde sınıflandırıldığı görüldü.

Fakat yakın zamanda güncellenen PSIA web sitesinin yayınladığı yeni listede PKK, gerek büyük örgütler gerekse dünyadaki terör örgütleri listesine dahil edilmedi.

28 Kas 2023 - 16:43 - Dünya