Ankara'da 65 Yaş üstü Ücretsiz Ulaşım İle İlgili Son Dakika Kararı!

Ankara'da 65 Yaş üstü Ücretsiz Ulaşım İle İlgili Son Dakika Kararı! Ankara'da 65 yaş üstü ücretisiz ulaşım ile ilgili bir son dakika gelişmesi yaşandı. İşte detaylar...

Haber albümü için resme tıklayın

Ankara'da 65 Yaş üstü Ücretsiz Ulaşım İle İlgili Son Dakika Kararı!

Akaryakıt fiyatlarının yükselmesi sebebi ile özel halk otobüslerinin maliyetleri daha da artmış ve bu sebeple 65 yaş ve üstü batandaşlara ücretsiz ulaşımı iptal etmek zorunda kalmışlardı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden konuya ilişkin yeni bir açıklama geldi.

Ankara'da 65 Yaş Ücretsiz Ulaşım İle İlgili Son Dakika Gelişmesi!

Otobüslerin 65 yaş üstü ve diğer ücretsiz taşıma konusu yasayla hükümet tarafından belirlenmektedir. 2015 yılında kabul edilen yasal bir düzenlemeyle, özel halk otobüslerine ücretsiz taşıma nedeniyle uğradıkları kayıpları karşılamak amacıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden destek ödemesi yapılması kabul edilmiştir.

O tarihte motorin 3,54 TL iken otobüs başına aylık 1000 TL gelir desteği ödenmiş ve toplu taşıma esnafı 282 litre motorin alma imkânına kavuşmuştur. Günümüzde ise motorin 40 TL'nin üzerinde olmasına karşın gelir desteği ödemesi aylık 4500 TL'dir. Esnaf, bu destek aracılığıyla şu anda sadece 112 litre motorin alabilmektedir. Dolayısıyla yapılan yardımın ayni yardım olarak değerlendirilmesi halinde sekiz yıllık süre sonunda işletmecilere yapılan motorin yardımının 170 litre (%60 oranında) azaldığı görülmektedir.

Mazot fiyatlarındaki hızlı artış ve dengesiz piyasa koşulları karşısında Belediye eliyle yapılan bu desteklerin sürdürülebilir olmadığı, sorunun kesin olarak çözülmesi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın da destek oranını artırması ve toplu ulaşımda ÖTV’nin muaf tutulması gerektiği açıktır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.

09 Kas 2023 - 19:06 - Gündem