Son Dakika! İzmir'de Deprem! İşte Son Depremler!

Son Dakika! İzmir'de Deprem! İşte Son Depremler! İzmir Bayındır'da 4.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD verilerine göre derinliği 7 kilometre olarak belirlendi. İşte detaylar...

Son Dakika! İzmir'de Deprem! İşte Son Depremler!

İzmir'in Bayındır ilçesinde 4.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD'ın verdiği bilgilere göre depremin derinliği 7 kilometre olarak belirlendi. 

İzmir'de saat 15.55'te meydana gelen depremin büyüklüğünün 4,2 olduğu belirtildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, merkez üssü Bayındır ilçesi olan 4,2 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Depremin, 7 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi. Kandilli Rasathanesi de depremin büyüklüğünü 4.2 olarak açıkladı.

İzmir’in Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Bayındır ilçesinde meydana gelen 4.2 büyüklüğündeki depremle ilgili açıklamada bulundu. Prof. Dr. Hasan Sözbilir, şunları söyledi;

*Küçük Menderes Havzası’nda Bayındır ile Tire arasındaki bölgede meydana gelen bir deprem. Normal koşullarda Batı Anadolu’da sismik açıdan tehlike düzeyi en düşük havzalardan biri.

*Tire- Bayındır- Kiraz- Beydağ arasındaki bölge sismik tehlike kaynakları açısından risk seviyesi düşük bir bölge olarak kabul edilir. Bu bölgede Kiraz fayı, Halıköy- Beydağ Fayı, Bayındır Fayı ve Tire Fayı gibi faylar bulunuyor.

*Fakat bu fayların kayma hızları çok düşük. Deprem üretme potansiyellerinin de düşük olduğu biliniyor. İlerleyen saatlerde depremi üreten fay ile ilgili odak mekanizma çözümleri belirlediğimizde bu depreme neden olan faya ait bilgileri kamuoyu ile paylaşacağız. Bu aşamada panik yapacak bir durum söz konusu değildir.

18 Eki 2023 - 18:49 - Gündem