Ankara Haberleri - Ankara’nın Başkent Oluşunun 100. Yılı Yenimahalle’de Kutlandı

Ankara Haberleri - Ankara’nın Başkent Oluşunun 100. Yılı Yenimahalle’de Kutlandı

Ankara Haberleri - Ankara’nın Başkent Oluşunun 100. Yılı Yenimahalle’de Kutlandı

Yenimahalle Belediyesi, Ankara’nın Başkent oluşunun 100’üncü yılında, Başkentlileri, Türkiye tarihini müzikal  belgeselle anlatan Pınar Ayhan’ın “Kemâl” adlı gösterimiyle zamanda yolculuğa çıkarttı.

Yenimahalle Belediyesi Başkanı Fethi Yaşar ve eşi Azize Yaşar’ın ev sahipliğinde Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen, Mustafa Kemâl Atatürk’ün yaşam öyküsünün anlatıldığı programa; CHP İl Yönetimi, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Gökay Yıldırım ve yönetimi, Deva Partisi Yenimahalle İlçe Başkanı Bahadır Koç, Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Metin Özaslan,  Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Aras, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve Başkentli sanatseverler katıldı.

"Tarih çok şey anlatır ama saklar da" diyerek yola çıkan müzikal belgesel, Mustafa Kemâl'in yaşam öyküsünden az bilinen kesitleri, doğru bilinen yanlışları, çok iyi bilinen ama üzerine çok fazla düşünülmeyenleri sahneye taşıyarak "İnsan Atatürk" ile vatandaşları bir kez daha tanıştırdı.

Nazım’da siren sesi…

Bütün öykülerin şarkılarını, türkülerini de yorumlayarak Mustafa Kemal’in yaşamında es geçilen, unutulan detayları koreografiyle anlatan Ayhan, yıl 1938’e geldiğinde salonu dolduran Başkentlileri gözyaşlarına boğdu. Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde 1938 yılına gelindiğinde çalınan siren sesi ile birlikte bütün salon ayağa kalkarak gözleri yaşlı Ata’larına selam durdu.

Mustafa Kemal gibi düşünenler galip gelecektir

Muhteşem gösterinin sonunda Ayhan’a Başkentliler adına çiçekle teşekkür eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Hangi makamlarda olursak olalım hepimiz bugünlerimizi Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Onun yaktığı ışık, aydınlık yol, onların bıraktığı miras ilelebet önümüzü aydınlatacaktır. Mustafa Kemal düşmanları her dönemde çıkmıştır. Ama hep Atatürk gibi düşünenler galip gelmiştir. Bundan sonra da böyle olacaktır” dedi.

16 Eki 2023 - 22:23 - Yaşam