Evde Bunu Yapanlar Yandı! Resmi Gazete'de Yayımlandı! Tam 4.839 Lira Cezası Var!

Evde Bunu Yapanlar Yandı! Resmi Gazete'de Yayımlandı! Tam 4.839 Lira Cezası Var! 2872 Sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ (2023/1) Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre 2023 yılında verilecek para cezalarının miktarları da belli oldu. İşte evde gürültü yapmanın cezası... Komşu gürültüsünden yakınanlara müjdeli haber...

Evde Bunu Yapanlar Yandı! Resmi Gazete'de Yayımlandı! Tam 4.839 Lira Cezası Var!

Apartman ve sitelerde oturan ve kurallara uymayan vatandaşlara uygulanacak para cezaları belli oldu. Gürültü yapan komşuya yüklü miktarda ceza kesilecek. Rekor oranda artış yapılan bu ceza miktarları vatandaşlar tarafından da büyük merak konusu oldu.

Buna göre Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Resmi Gazete ile yayımlanan tebliğ kapsamında "Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanarak 24/11/2022 tarihli ve 32023 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 542) uyarınca 2022 yılı için yeniden değerleme oranı % 122,93 olarak tespit ve ilan edilmiştir" denilerek 2023 yılında uygulanacak olan çevre cezalarına da yüzde 122,93 oranında zam geldiği açıklandı.

Kanun’un 14. maddesine göre çıkarılan yönetmelikle belirlenen önlemleri veya gerekli izinleri almayan veya standartlara aykırı şekilde gürültü ve titreşime neden olanlara 4 bin 839 TL para cezası kesilecek. Yani alt üst komşu gürültü şikayeti olması durumunda ev sahibi ya da kiracı olan kişilere tam 4 bin 839 liralık para cezası kesilecek. Peki gürültü yapan komşu nereye ve nasıl şikayet edilir?

Öncelikli olarak komşunuzla iletişime geçin. Sonuç alamazsanız site ya da apartman yönetimine durumu iletin. Hala durum çözüme kavuşmaz ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ALO 181 hattı, polis ve zabıtaya da şikayet etme hakkınız bulunmakta.

Para cezasına rağmen hala gürültü devam ediyorsa Kat Mülkiyeti Kanunun 33. maddesi kapsamında gürültü şikayeti davası için mahkemeye başvuru yapabilirsiniz.

24 Oca 2023 - 11:54 - Yaşam