Son Dakika! Asgari Ücret İçin Taban Sınırı Açıkladı! Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Son Dakika! Asgari Ücret İçin Taban Sınırı Açıkladı! Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Son dakika haberine göre Türk-İş Başkanı Ergün Atalay asgari ücretle ilgili flaş bir açıklama yaptı. Atalay, taban sınırı açıklarken, asgari ücret merak konusu oldu. Peki 2023 asgari ücret ne kadar olacak?

Son Dakika! Asgari Ücret İçin Taban Sınırı Açıkladı! Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Son dakika haberine göre Türk-İş Başkanı Ergün Atalay asgari ücretle ilgili bir açıklama yaptı ve önemli açıklamalarda bulundu. İşte Atalay'ın açıklamalarından öne çıkan detaylar...

"Herkes bir rakam açıklıyor. Açlık sınırı 7 bin 785 lira. Türk-İş'in yoksulluk rakamı 10 bin 170 lira. Rakam söylemek kolay. Vergiyi konuşmak lazım. 20 sene önce vergi asgari ücretin 20 katı, şimdi 5 katı bile değil. Vergiyle ilgili düzenleme yapılmalı.

Bugün komisyonumuzda pazarlık asgari ücreti 7 bin 785 lira olan açlık sınırından başlayacak. Onun üstüne nereye çıkabiliyorsak. Razı geleceğimiz rakam olursa imza atarız. İşçinin razı olmadığı rakama imza atmayız. Bu bizim teklifimiz değil, açlık sınırı. Hükümet ne rakam getirecek, görelim.

Gıda enflasyonu ortada, yoksulluk ortada. Makul rakam getirirlerse problem yok. 5 bin 500 lirayla masaya oturmuyoruz; 7 bin 785 liradan oturuyoruz.

EYT de taşeron da bir daha gündeme gelmeyecek şekilde ortadan kalksın."

Türk-İş, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda, konfederasyonun Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'ndaki rakamları, gıda enflasyonundaki oranları ve ücretler üzerindeki gelir vergisi yükünü gündeme getirecek.

07 Ara 2022 - 13:19 - Yaşam