Mevlit Kandili Ne Zaman, Hangi Gün? Mevlit Kandili Nedir?

Hazreti Muhammed'in dünyaya teşrifi dolayısıyla rebiülevvel ayının 12'nci günü idrak edilen Mevlit Kandili, İslam toplumlarında peygamber sevgisinin kültürel hayata yansıması olarak asırlardır kutlanıyor.

Son peygamber Hazreti Muhammed'in doğum günü olan Mevlit Kandili, yarın idrak edilecek.

Hazreti Muhammed'in dünyaya teşrifi dolayısıyla hicri takvime göre rebiülevvel ayının 12'nci günü idrak edilen Mevlit Kandili, İslam toplumlarında peygamber sevgisinin kültürel hayata yansıması olarak asırlardır kutlanıyor.

Sözlükte "doğum yeri ve zamanı" anlamına gelen mevlit, İslam kültüründe özellikle Hazreti Muhammed'in doğumunu, bu kapsamda yapılan törenleri ve yazılan eserleri ifade etmek için kullanılıyor.

Osmanlı, Memlük, Eyyubi ve Fatimi devletleri döneminde Hazreti Muhammed'in doğum gününün resmi törenlerle kutlanılmasının yanı sıra Türk ve Arap edebiyatında peygamber sevgisinin işlendiği eserler kaleme alındı.

Özellikle İslam toplumlarının büyük bir kısmında yoğun ilgi gören Süleyman Çelebi'nin "Vesiletü'n Necat (Kurtuluş Vesilesi)" adlı mesnevisi, besteli veya kendine has bir şekilde irticalen mevlit merasimlerinde okundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı da bu yıl Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında yurt içi ve yurt dışında çok sayıda etkinlik gerçekleştirecek.

"Hz. Muhammed, iman edenler için en iyi örnektir"

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Mehmet Kapukaya, AA muhabirine, Hz. Muhammed'in doğumunun bütün insanlık için rahmet olduğunu söyledi.

Hz. Muhammed'in doğumundan önce dünyada haksızlık, adaletsizlik ve zulüm olduğunu belirten Kapukaya, "İnsanlar adeta bu zulüm düzeninden bıkmışlardı. Aynı zamanda manevi anlamda da bir zulüm söz konusuydu." dedi.

İnsanların bir kurtarıcı beklediğini anımsatan Kapukaya, Hz. Muhammed'in dünyaya geleceği bilgisinin Hz. İsa tarafından da verildiğini ifade etti.

Hz. Muhammed'in aldığı vahiyle insanların hayatını değiştirdiğini vurgulayan Kapukaya, Allah'ın Hazreti Peygamberi bir şahit ve müjdeleyici olarak gönderdiğini dile getirdi.

Mevlit Kandili'nde oruç tutulabileceğini dile getiren Kapukaya, "Bu sene cuma gününü cumartesiye bağlayan gece kandil gecesi olduğu için oruç tutmak isteyenler o gece Mevlit Kandili'ni idrak ettikten sonra cumartesi gününü oruçla geçirmeleri gerekir. Sadece cuma gününü oruçlu geçirmek mekruhtur. Yani kandil için oruç tutanların cuma günü değil, cumartesi oruç tutmaları gerekir." bilgisini verdi.

Mevlit Kandili'ni idrak ederken Hz. Muhammed'in rehber ve yolu aydınlatan bir kandil olduğu bilincinde hareket etmek gerektiğinin altını çizen Kapukaya, "Hz. Muhammed, Allah'a ve ahiret gününe iman edenler için en iyi örnektir. Peygamber Efendimizi örnek alma noktasında kandil gecesinde yeniden tefekkür etmek gerekir." ifadelerini kullandı.

Kaynak:AA

# Türkiye, mevlit kandili, mevlit kandili ne zamandır, mevlit kandili ilahileri, mevlit kandili ilahisi, mevlit kandili ne zaman, mevlit kandili hangi gün, mevlit kandili nedir, mevlit kandilinde oruc tutulurmu, mevlit kandili ne zaman 2022, mevlit kandili videoları, mevlid kandili hangi ayda, mevlid kandili 2021, mevlid kandili ilahileri, mevlit kandili nedir mardin, mevlit kandili nasıl yazılır, mevlit kandili ayın kaçında, mevlit kandili ne zaman kutlanır, mevlit kandili hangi ayda, mevlid kandili animasyon, mevlit kandili anlamı, mevlit kandili anlam ve önemi, mevlit kandili anlami ve onemi, mevlid kandili bidat midir, mevlid kandili cubbeli, mevlid kandili bugün mü, mevlit kandili çizgi film, cubbeli ahmet hoca mevlit kandili, mevlid kandili ebu hanzala, mevlid kandili dinle, mevlit kandili hangi gece, mevlit kandili duasi, mevlit kandili cuma günü oruç tutulur mu, mevlit kandili ne demek, mevlit kandili ve cuma mesajları, mevlid kandili cübbeli ahmet hoca, mevlid kandili diyanet, mevlit kandili hangi gündür, mevlit kandili hangi tarihte, mevlit kandili ile ilgili şiirler, mevlid kandili mesajları, mevlit kandili full izle, mevlit kandili duası, mevlid kandili, mevlid kandili duası dinle, mevlid kandili trt, mevlit kandili ilahi, mevlit kandili ibadeti nasıl olur, mevlit kandili mevlidi, mevlit kandili film, mevlid kandili yazısı, mevlid kandili kürtçe, mevlid kandili duası, mevlit kandili oratoryo, mevlid kandili tiyatro, trt 1 mevlit kandili, mevlit kandili ırak, mevlit kandili ızgara, mevlid kandili ibadetleri, canli mevlit kandili izle, mevlit kandili mi, mevlid kandili ilahileri müziksiz, trt kurdi mevlit kandili, kürtçe mevlit kandili, mevlid kandili canlı, mevlid kandili önemi, mevlit kandili jilet, mevlit kandili mesajları, mevlit kandili 90, mevlit kandili 6 bolum, mevlid kandili programı okul, mevlid kandili var mı, mevlid kandili videoları, mevlid kandili ilahisi, mevlid kandili 2021 ne zaman, mevlit kandili 8 bölüm, mevlit kandili 8 bolum, mevlid kandili pano, mevlit kandili jale, mevlid kandili gecesi ne zaman, mevlit kandili 1.bölüm, mevlit kandili sohbeti, mevlit kandili 7 bölüm, mevlid kandili semerkand, mevlit kandili rasathanesi, mevlid kandili programı, mevlid kandili 2022, mevlid kandili trt 1, mevlit kandili 5 bölüm, mevlit kandili leo, 2022 mevlid kandili ne zaman, mevlid kandili kutlamak caiz mi, mevlid kandili sohbeti, mevlit kandili 5 dakikada hallet, mevlid kandili sözleri, mevlid kandili slayt, mevlid kandili koro, mevlid kandili nihat hatipoğlu, mevlid kandili programı ortaokul, mevlid kandili orucu, mevlid kandili sinevizyon, mevlit kandili tiyatro, mevlid kandili namazı, semerkant mevlit kandili, mevlid kandili namazı nasıl kilinir, mevlid kandili umre, mevlid kandili program, mevlid kandili okul programı, mevlid kandili şiir, mevlit kandili 80, mevlid kandili zikir, mevlit kandili 4. bölüm, mevlid kandili vaaz, mevlid kandili özel, mevlid kandili türkçe

06 Eki 2022 - 11:50 Ankara- Yaşam