GoStudent uzmanından Spotify ile İngilizce öğrenmek için en iyi 10 şarkı

GoStudent Türkiye Ülke Müdürü Barış Üçok: "Müzikle dil öğrenimi, bir yabancı dil öğrenmeyi çocuklar için daha da eğlenceli hale getirmenin etkili bir yoludur"

Çevrim içi eğitim platformu GoStudent, anlama, telaffuz veya dilbilgisi gibi yabancı dil becerilerini geliştirmek için derslerde etkili bir araç olarak bilinen müziğin de desteğini kullanıyor.

GoStudent açıklamasına göre, çocuklar yaz tatillerinde bile eğlenceli bir şekilde, örneğin Spotify uygulamasının uygun müzik çalma listesiyle dil becerilerini geliştirebiliyor. GoStudent, seçilmiş İngilizce öğretmenleriyle birlikte denizde, havuz başında tatilin her anında İngilizce öğrenmek isteyenlerle tavsiyeler paylaşırken, en iyi 10 şarkıyı da dil öğrenmek isteyenlerin beğenisine sunuyor.

6 adımda müzikle yabancı dil öğrenmek için paylaşılan ipuçları arasında şunlar yer alıyor:

"1- Şarkı sözlerini online olarak arayın. 2- Sözleri yüksek sesle okuyun, bilmediğiniz kelimeleri çıkarın ve sözlükte çevirisine bakın. 3- Şarkıyı dinleyin ve aynı anda sözlerini okuyun. 4- Şarkıyı eş zamanlı söylemeye başlayın. Hemen mükemmel olmak zorunda değil, çok sayıda tekrar, kafanızda öğrendiklerinizi pekiştirir. 5- Şarkıdan bir hikaye çıkarmaya çalışın. 10-20 saniye sonra müziği durdurun ve duyduklarınızın resmini çizin. Şarkı bitene kadar bunu tekrarlayın. Son olarak, farklı resimlere bakın ve resimler hakkında kısa bir hikaye yazın. 6- Şarkı sözlerini yazdırın ve satırlara bölün. Sonra doğru sırayı tahmin edin. Sözleri tamamen bir araya getirdiğinizde, doğru olup olmadığını kontrol etmek için şarkıyı tekrar dinleyin."

Açıklamada görüşlerine yer verilen GoStudent öğretmeni Fabio König, öğrencileriyle gerçekleştirdiği İngilizce derslerine düzenli bir şekilde müziği entegre ettiğini belirterek, "Müzik, dil öğrenimi için uygun bir öğrenme yöntemidir ve anlama, akıcılık, telaffuz gibi birçok farklı dil becerisini geliştirmek için kullanılabilir. Bunun nedeni, kelimelerin, cümle parçalarının ve ses kalıplarının şarkıların içinde sıklıkla tekrarlanmasıdır. Bu da onları hatırlamayı kolaylaştırır." ifadelerini kullandı.

GoStudent Türkiye Ülke Müdürü Barış Üçok da GoStudent'ta sürekli olarak öğrencilerin öğrenme deneyimini bir sonraki seviyeye taşıyan öğretim yöntemleri aradıklarını aktararak, "Müzikle dil öğrenimi, örneğin, öğrencinin favori Spotify çalma listesi, bir yabancı dil öğrenmeyi çocuklar için daha da eğlenceli hale getirmenin etkili bir yoludur. Birçok meslekte, en az bir başka dile hakim olmak temel bir gereklilik haline geldi ve geleceğin meslekleri için daha da önemli hale geliyor. Yabancı dil öğrenimi çocukların iş fırsatlarını önemli ölçüde artırabilir." değerlendirmesinde bulundu.

- "Şarkılardaki tekerlemeler özellikle küçük çocuklar için uygundur"

Açıklamada, İngilizce öğrenmek için doğru şarkıları seçme ipuçlarına da yer verildi.

İdeal şarkı süresi 3 ila 5 dakikadır. Şarkının hızı dakikada maksimum 200 vuruş (BPM) olması önerilir. Çocuğun dil seviyesi, şarkının ilk 30 saniyesinden sonra, seçilen kelimelerin çocuğun dil seviyesine uygun olup olmadığı anlayabiliyor. Şarkıcının anlaşılırlığı açısından ses net ve anlaşılması kolay olmalıdır. Şarkı bir hikaye anlatıyorsa bu tür sözleri görselleştirmek ve hatırlamak daha kolaydır. Öte yandan şarkılardaki tekerlemeler özellikle küçük çocuklar için uygundur. Kafiyeli sözcükleri ve tekrar eden ritimleri olan uygun şarkılar, örneğin, "I can sing a rainbow" veya 'Incy wincy spider" olabilir.

İngilizce öğrenmek için GoStudent'ın 10 spotify şarkı önerisi şunlar:

"Coldplay - Paradise. Bruno Mars - Just the Way You Are. Ed Sheeran - Thinking out loud. Black Eyed Peas - Where is the love? Dua Lipa - New rules. Avicci - Wake me up. George Ezra - Budapest. Lewis Capaldi - Someone you loved. John Legend - All of me. Fiilleri, zarfları, isimleri ve kısaltmaları uygulamak için uygundur. Bruno Mars - The lazy song."

22 Ağu 2022 - 17:02 İstanbul- Yaşam