Emzirme anne ve bebekleri birçok hastalıktan koruyor

Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Dinç: "Emzirmek bebeklerde, bağırsak enfeksiyonu, solunum sistemi hastalıkları ve ani bebek ölümü sendromu başta olmak üzere birçok hastalığa karşı kalkan görevi görmektedir" "Anne ile bebek arasındaki duygusal bağlanmanın daha güçlü olmasını sağlıyor, doğum sonrası kan kaybı riskini azaltırken meme, yumurtalık ve endometriyal kanserlerden koruyor"

Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Gamze Akca Dinç, emzirmenin anneleri ve bebekleri birçok hastalıktan koruduğunu ifade etti.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre Dinç, Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF öncülüğünde her yıl 1-7 Ağustos tarihlerinde kutlanan Dünya Emzirme Haftası dolayısıyla değerlendirmelerde bulundu.

Anne sütünün, bebeğin nörolojik ve bilişsel gelişimine olumlu etkisine dikkati çeken Dinç, "Emzirmek, bebeklerde, bağırsak enfeksiyonu, solunum sistemi hastalıkları ve ani bebek ölümü sendromu başta olmak üzere birçok hastalığa karşı kalkan görevi görmektedir." ifadesini kullandı.

Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan aşıların emzirme aracılığıyla bebeklere de fayda sağladığını belirten Dinç, Kovid-19 aşısını olmuş gebelerin koruyucu antikorlarının anne sütü aracılığıyla bebeği de koruduğunu gösteren çalışmalar olduğunu bildirdi.

Dinç, emzirmenin anne ile bebek arasında önemli bir bağ sağladığını vurgulayarak şu bilgileri verdi:

"Emzirme anne ile bebek arasındaki duygusal bağlanmanın daha güçlü olmasını sağlıyor. Doğum sonrası kan kaybı riskini azaltırken meme, yumurtalık ve endometriyal kanserlerden koruyor. Emzirme hakkındaki bazı çalışmalar, bu önemli aktivitenin, annenin ilerleyen dönemlerde diyabet olma riskini de azalttığını gösteriyor."

- Emzirmede ailenin ve toplumun desteği önemli

Annenin emzirme sürecini daha iyi geçirebilmesi için destek almasının önemli olduğunu belirten Dinç, şunları kaydetti:

"Toplum arasında yayılan emzirmeye ilişkin bazı efsaneler anneleri moral olarak kötü etkileyebilmektedir. Bunlar, emzirmenin ağrılı olduğu ya da emzirme ile bebeğin yeterli beslenemeyeceği gibi olumsuz ve yanlış düşüncelerdir. Emzirme sırasındaki ağrı çoğu zaman yanlış teknikle emzirmekten kaynaklanır, bu da hem annenin ağrı duymasına hem de bebeğin yeterli süt alamamasına neden olur. Emme tekniğinin düzeltilmesi için sağlık profesyonellerinden yardım alınmalıdır."

Bebeklerde kilo alımıyla ilgili bir problem ya da nadir metabolik hastalık şüphesi olmadığı sürece anne sütünün kesilmemesi gerektiğini vurgulayan Dinç, çalışma hayatına dönen annelerin de bebeklerini anne sütüyle beslemeye devam etmeleri gerektiğini belirtti. Dinç, anne sütünün 1 gün önceden ya da aynı gün sağılıp buzdolabında saklanabileceğini ifade etti.

02 Ağu 2022 - 10:41 Ankara- Sağlık